Бібліотека ОЗО

Головним завданням роботи шкільної бібліотеки  в закладі є виховання учнів здатної до творчості, ініціативи, адаптованої до конкретного вибору свого місця в житті, яке є носієм кращих надбань національної та світової культури.

Основними  завданнями бібліотеки закладу є:

 • Гуманізація виховного процесу, що виражається в створенні умов для всебічного розвитку особистості; для спонукання її до самоаналізу, самооцінки, саморозвитку, самовиховання;
 • Підтримка та укріплення шкільних традицій, що сприяють створенню загальношкільного колективу;
 • Анкетування читачів бібліотеки з метою виявлення їхніх уподобань;
 • Виховання бережливого ставлення до шкільних підручників.
 • Особлива увага буде приділятися широкій популяризації української літератури, літератури з питань освіти, історії культури українського народу і вихованню за допомогою цієї  літератури поваги до рідної мови, національно-культурних і духовних надбань нашого народу.
 • Надання допомоги вчителям у науково-методичній роботі, у вивченні досягнень педагогіки й психології, нових педагогічних технологій та їх застосування на практиці.
 • Формування правової культури читачів, громадянськості, патріотизму, поширення інтересу до історії рідного краю.
 • Покращення диференційованого обслуговування користувачів бібліотеки; організація книжкового фонду з урахуванням змін інтересів читачів. Забезпечення можливості найбільш повного й швидкого доступу до інформаційних ресурсів.

     Головна мета шкільної бібліотеки – надання допомоги учням і педагогам у забезпеченні їхніх інформаційних потреб. Успішна  реалізація цієї мети можлива лише за умови грамотного планування всієї діяльності бібліотеки.

Виховна – розвиток творчих здібностей особистостей дитини, прищеплення гуманістичних ідеалів;
Комунікативна – бібліотека повинна стати місцем для спілкування дитини з літературою, як з видом мистецтва, з однолітками;
Методична – здійснює аналіз діяльності бібліотеки, прогнозує розвиток бібліотечної справи, об`єднає роботу всіх закладів, пов`язанних з пропагандою дитячої та юнацької книги.

     Бібліотека у школі — одна з найважливіших ділянок роботи. Вона допомагає реалізувати державну програму національної освіти і виховання дітей, вирішує це завдання своїми методами і засобами у загальному плані навчально-виховного процесу школи і разом з педагогічним колективом Планування роботи шкільної бібліотеки є складовою частиною планування школи. При складанні плану доцільно враховувати Закони України «Про освіту», «Про бібліотеку і бібліотечну справу», «Положення про бібліотеку середнього загальноосвітнього закладу ».

Важливу роль відіграє шкільна бібліотека в засвоєнні шкільної програми, організації навчальної діяльності та дозвілля дітей.

 Напрямки діяльності бібліотеки

 1. Робота з учнями.
 2. Уроки культури читання.
 3. Бібліографічні огляди.
 4. Інформаційні ті інші огляди літератури.
 5. Доповіді про навички роботи з книгою.
 6. Предметні тижні.
 7. Підтримка загальношкільних заходів.

В нашій бібліотеці можна

- взяти цікаву книгу;
- розповісти про книгу, яка сподобалась;
- підготувати доповідь, повідомлення або презентацію;
- знайти в мережі Інтернет потрібну для навчання інформацію;
- почитати журнали та енциклопедії;
- виконати домашнє завдання.

Догляд за книгами можна умовно розділити на кілька категорій: зберігання, використання та реставрація книг. Правильне зберігання книг – це запорука не тільки їх збереження, але і вашого здоров'я, адже ніщо так не збирає пил, як книги.

✔ Зберігання

Догляд за книгами починається з правильного вибору місця для їх зберігання. Перш за все, книги потрібно перебрати, розкласти по групах (за автором, жанрами, розміром – як вам буде зручніше). Книги, які ви не будете читати, відкладіть окремо. Викидати їх не варто, краще віддати до місцевої бібліотеки або подарувати друзям. Пошарпані книги, яким потрібна міні-реставрація, теж відкладіть і займіться ними потім.

Книги бояться прямих сонячних променів, тому книжкові полиці й стелажі краще встановити перпендикулярно вікну. Для освітлення приміщення краще використовувати лампи розжарювання: вони не зашкодять книгам. Правильний догляд за книгами – це ще й правильна їх розстановка. Тома не можна ставити занадто щільно. Краще не ставити книги в два ряди, навіть якщо ви хочете заощадити місце: задньому ряду буде нічим "дихати", і там збереться більше пилу. Дістаючи книгу з полиці, не беріть її за корінець — він може порватися. Книги повинні стояти вертикально. Якщо на полиці мало місце, стежте, щоб вони не стояли під кутом.

Книги бояться пилу і вогкості. Краще зберігати їх не на відкритих полицях, а в шафі або на стелажі з дверцятами. З цієї ж причини догляд за книгами передбачає регулярне провітрювання приміщення. Також книги бояться тютюнового диму. Протирати книги від пилу потрібно 2-3 рази на рік, використовуючи для цього пилосос і добре віджату вологу ганчірку. Потрібно протирати і книжкові полиці, а якщо вони закриті склом – мити його. Якщо книги відсиріли, провітріть шафи і протріть книги м'якою сухою тканиною.

✔ Догляд

При читанні теж не потрібно забувати про догляд за книгами. Завжди використовуйте закладки для книг. Можна застосовувати сторонні предмети і вже тим більше загинати куточки сторінок. Щоб при читанні не бруднилися обкладинка, оберніть книгу в поліетилен або папір. Не можна брати книгу брудними руками, читати за їжею. Ні в якому разі не можна виривати сторінки і писати на них, навіть олівцем. Найкраще читати книги на твердій поверхні. Не намагайтеся розкрити книгу на всі 180 градусів – обкладинка може не витримати.

✔ Реставрація

Якщо ж з вашою книгою таки трапилася якась неприємність, варто згадати про третю складову догляду за книгами — реставрацію книг. Звичайно, професійна реставрація книг вам не під силу, але пересічному читачеві цілком підвладний такий аспект догляду за книгами, як виведення плям. Плями жиру можна вивести за допомогою бензину чи суміші бензину з товченим милом.

Свіжу пляму можна посипати сухою товченою крейдою і пропрасувати праскою через білий папір. Плями від іржі видаляються за допомогою лимонної кислоти. Цвіль виводиться за допомогою нашатирного спирту або 2-3% розчину формаліну, а стару пляму можна прибрати за допомогою перекису водню. Плями від пальців потрібно протерти милом, потім – чистою вологою ганчіркою. Сторінка повинна висихати між листами цигаркового паперу. Будь-які плями потрібно видаляти обережно, щоб не пошкодити текст!

При догляді за книгами потрібно захищати їх від шкідливих комах. Якщо ви помітили, що на книжкових полицях завелися непрошені мешканці, зберіть книги в поліетиленові пакети і насипте в них препарати від молі.

Книга — добрий друг,
Книга знає все навкруг:
Про старі й нові країни,
Космос та морські глибини.
Дружба з книгою — це свято:
Не було б її у нас,
Ми не знали б так багато
Про новий і давній час.